UKC

LIVE VIDEO Barrans and Crane in Euro Champs Semis TONIGHT

Yesterday Team GB's Dave Barrans and Leah Crane fought through the qualification at the first International Bouldering competition of the year, the IFSC European Bouldering Championships in Innsbruck, Austria.

Both climbers qualified and are competing in the Semi Finals tonight at 5pm UK time.

Dave placed 5th in his qualification group (the field is split into two separate groups in the first round) and Leah 10th. The 6-strong GB team also included Ben West, Nathan Phillips, Matt Cousins and Orrin Coley.

Top British competition boulderer Shauna Coxsey unfortunately had to pull out of the event a few days prior due to injury.

UKC shouts a massive Good Luck to Dave and Leah!

The semi-finals will be streamed live tonight from 5pm UK time. Watch below:

Qualification WOMEN bouldering

Rank Name Nation Qualifying
1 Petra Klingler SUI 5t5 5b5
1 Katharina Saurwein AUT 4t4 5b5
1 Anna Stöhr AUT 5t5 5b5
4 Dinara Fakhritdinova RUS 4t5 5b5
5 Stasa Gejo SRB 5t7 5b5
5 Katharina Posch AUT 4t6 5b5
7 Fanny Gibert FRA 5t8 5b6
7 Jessica Pilz AUT 4t6 5b6
9 Charlotte Durif FRA 4t7 5b5
9 Melissa Le Neve FRA 5t9 5b5
11 Anna Gallyamova RUS 5t10 5b6
11 Julija Kruder SLO 4t9 4b5
13 Monika Retschy GER 3t4 5b5
13 Berit Schwaiger AUT 4t4 4b4
15 Mina Markovic SLO 4t10 4b8
15 Juliane Wurm GER 3t7 5b6
17 Yulia Abramchuk RUS 3t7 4b5
17 Hannah Midtboe NOR 3t3 5b7
19 Leah Crane GBR 3t8 5b6
19 Mélanie Sandoz FRA 3t3 5b8

Qualification MEN bouldering

Rank Name Nation Qualifying
1 Guillaume Glairon Mondet FRA 5t7 5b5
1 Adam Ondra CZE 5t8 5b6
1 Michael Piccolruaz ITA 5t7 5b5
4 Dmitrii Sharafutdinov RUS 4t4 5b5
5 Rustam Gelmanov RUS 5t7 5b7
5 Jakob Schubert AUT 4t5 5b10
7 Alban LEVIER FRA 5t8 5b8
7 Rolands Rugens LAT 4t7 5b11
7 Jorg Verhoeven NED 5t8 5b8
10 David Barrans GBR 4t10 5b12
11 Alexey Rubtsov RUS 5t10 5b6
11 Domen Skofic SLO 4t10 4b10
13 MICKAEL MAWEM FRA 4t4 5b5
13 Andrzej Mecherzynski- Wiktor POL 4t12 4b11
15 Stephane Hanssens BEL 4t14 4b11
15 Gregor Vezonik SLO 4t6 5b7
17 Jan Hojer GER 4t14 4b13
17 Martin Stranik CZE 4t6 4b4
19 Mathias Conrad GER 3t3 5b5
19 Stefan Scarperi ITA 3t3 4b5
23 Ben West GBR 3t7 5b12
47 Nathan Phillips GBR 2t3 2b3
55 Matthew Cousins GBR 1t1 3b7
57 Orrin Coley GBR 1t5 2b3

Full Results here.



Forums 5 comments

This has been read 5,411 times
Return to News from June 2018